2012 İçin Heyecan Artıyor

Yazar: gokaan
Sinema kategorisinde 8 Ekim 2009 Perşembe tarihinde yayınlandı

2012-movie

2012 yılıyla ilgili kehanetleri ve inanışları hepimiz duymuşuzdur. Maya takviminin sonu ve Nostradamus’un kehanetlerinin bittiği yıldır 2012. Birçok film yapıldı, yıllardır süre gelen birçok tartışmaları da var. Ama Sony Pictures gelecek ay Amerika’da gösterime girecek olan yepyeni 2012 filmi ile karşımızda.

2012 filmi yüksek bütçeli ve önemli starları biraraya getirmiş bir film. Kadrosunda John Cusack, Amanda Peet, Danny Glover gibi isimleri gördüğümüz film, Maya’ların uzun hesabına göre 21 Aralık 2012 tarihinde büyük felaketlerle insan çağının sona ereceği inancını ele alıyor.

Merak edenler için 2012 yılıyla ilgili birkaç bilgi:

- 2012′de insalık uygarlığının felaketlerle yok olacağı çok az bir sayıda insanın kalacağı ve bunada Marduk gezegeninin sebep olacağı da rivayetler arasındadır. Uzmanlar Marduk gibi bir gezegenin dünyaya yaklaşması halinde şu ana kadar farkedileceğini söylesede NASA, 1984 yılında Pluton dolaylarında, güneş sistemine ‘girmekte olan’ büyük bir gökcismi keşfetti. Bunun doğal bir gezegen mi yoksa yapay bir uzay gemisi mi olduğu anlaşılamadı. İlginç cismin, ‘spektral’ analizinde koyu kırmızı renk verdiği belirlendi. İşte burada ilginç bir nokta var. O da Sümerliler Marduk’un kırmızı renkte olacağını önceden bilmişti.

- Mayalara göre bu tarih dünyaya yeni bir başlagıcı getirecek. Mayaların kozmogonisine göre, dünya gezegeninin geçmişi, 13 Baktun’luk (yaklaşık olarak 5125 yıl) devrelerden oluşur ve bunların her birinin bitimi, dünya için radikal değişimler ve büyük yenilikler içerir. Şuan içinde bulunduğumuz devre, Mayalara göre beşinci ve son devredir ve 13.0.0.0.0 tarihinde son bulacaktır. Bizim takvimimize göre de sözü edilen bu tarih, 21 aralık 2012’ye denk geliyor.

- Ayrıca 12 Aralık, Kuzey yarım kürede 2012 yılının en uzun gecesinin , Güney yarım kürede de 2012 yılının en uzun gündüzünün yaşanacağı gündür.

http://www.youtube.com/watch?v=Hz86TsGx3fc

Yorum Yaz