Yepyeni Freddy İle Yeni Kabuslar Başlıyor

Yazar: Cenk Erdem
Sinema kategorisinde 1 Mayıs 2010 Cumartesi tarihinde yayınlandı

Sonunda sinema tarihinin en popüler katili Freddy Krueger, kabuslarınıza geri dönüyor. Elm Sokağı’nda Kabus filminin yeni versiyonun prömiyeri, Los Angeles’ta ünlü Grauman’s Chinese Theatre‘da, 27 Nisan’da gerçekleştirildi. 80’lerin ünlü korku klasiğinin yeni versiyonu, 30 Nisan’da Amerika’da vizyona girerken , neredeyse bir ay sonra , ancak 21 Mayıs’ta ülkemizde de gösterime giriyor.

Yeniden çekilen korku sineması efsaneleri arasında, Rob Zombie’nin çektiği Halloween filminin ikincisi Amerika’da 2009 Ağustos ayında gösterime girip, bizde ancak 23 Nisan’da gösterime girebildi. Son dönemlerde , oyunculukları açısından herbiri kendi çapında birer korku filmi olan Türk filmlerinden fırsat bulup, birçok korku filminin aylar sonra gösterime girebildiğini düşünürsek , Freddy için iyi yırttık sayılır.

Freddy, bizim yurdumuzda Amerikan romantik komedi filmlerinin afişlerini bile taklit ederek ne kabuslar çevrildiğini görse, Springwood’daki kabuslardan hemen emekli oluverirdi.

Filmin Los Angeles prömiyerinde kırmızı halı yerine siyah renkte halı kullanılmış. Yıllarca Robert Englund’un canlandırdığı düşlerin efsanevi seri katili Freddy Krueger’ı yepyeni versiyonda canlandıran Jackie Earle Haley ile birlikte yeni versiyonun yepyeni kadrosundan Rooney Mara, Thomas Dekker ve Kyle Gallner filmin dev afişinin önünde kameralara pozlar verirken pek neşeliymişler. Korku filmlerinin ustası Wes Craven’ın 1984 yılında yarattığı Elm Sokağı efsanesini bu kez yönetmen koltuğunda Samuel Bayer devam ettiriyor.

Filmde korku filmi fanatikleri için efsaneleşen Nancy karakterini bu kez Heather Langenkamp yerine Rooney Mara canlandırıyor. New York doğumlu Rooney henüz 25 yaşında.Filmin öyküsü değişmezken, yeni fikirler katılarak, gençler rüyalarında Freddy tarafından katledilmeye devam ediyor. Filmin genç “düş kurbanları “arasında Twilight filminin yakışıklılarından Kellan Lutz dikkati çekiyor. Freddy’nin, Kellan’ın rüyalarına nasıl girdiği filmin sürprizi ama Kellan Lutz’ın, Calvin Klein iççamaşırı reklamları için verdiği pozların, birçok kişinin rüyalarına girdiği kesin.

Ünlü korku filmlerini yeniden çekerek, daha korkutucu hale getirdiği tartışılmaz bir gerçek olan filmin ünlü yapımcısı Michael Bay, bu yeni makyajlara başlamak üzere ilk olarak 2003 yılında Teksas Katliamı’nın yeni versiyonu için yapımcı koltuğundaydı.

Armageddon’un filminin meşhur imzası olarak Bay, görkemli sahnelere ve şiddete bayılıyor.

Amityville Horror ve 13.Cuma filmlerinin yeni versiyonlarından sonra bu kez Elm Sokağı’nı da daha ürpertici hale getirdiğinden hiç şüphem yok.

Tekrar çekilen ve farklı yaratıcılıklar ve öyküler katılarak yeniden yorumlanan filmin diğer ortak yapımcıları , bahsettiğim diğer filmlerde de Michael Bay’e eşlik eden Platinum Dunes ekibinin genç isimleri Andrew Form ve Bradley Fuller. İkili daha önce 13.Cuma filmi efsanesinin geri dönüşüne de Michael Bay ile birlikte imza atmıştı.

Elm Sokağını tıpkı orijinal film gibi devam filmleriyle de dev ekrana taşımayı sürdürecekler. Genç yapımcılar : “Freddy karakteri orijinal serilerde neredeyse bir çizgi roman kahramanına dönüşüyordu, ancak bizim devam filmlerimizde Freddy hiç komik olmayacak “ diyerek, yeni filmin korkutuculuğu konusunda ipucu veriyorlar. Form ve Fuller birer korku filmi fanatiği ve çekmeye hazırlandıkları filmler arasında Alfred Hitchcock klasiği “Kuşlar“ da yer alıyor. Daha önce çektikleri 13.Cuma filminde de orijinal filmin devam filmlerinde gittikçe komikleşen Jason karakterine, Marcus Nispel’in yönetmenliğinde,ilk filmlerdeki karizmayı yeniden kazandırmışlardı. İşin başındakiler bu film için yeni bir Freddy eldiveni yarattılar ve filmdeki Freddy makyajının ekrandan yanık kokusu hissettirecek kadar gerçekçi olduğunu söylüyorlar.Bu arada neredeyse eş zamanlı olarak Elm Sokağı filmleri hakkında hazırlanan ve çok orijinal bir belgesel olan “Never Sleep Again: The Elm Street Legacy”, 4 Mayıs’ta Amerika’da piyasaya çıkıyor.Filmi önceden sipariş edenlere, ilk filmdeki meşhur Nancy karakterini canlandıran, Heather Langenkamp’in bizzat imzaladığı poster hediye edilecek. Ben siparişimi çoktan verdim bile. Dökümanterde Elm Sokağı filmleriyle ilgili müthiş röportajlar, filmlerin unutulmaz sahneleri, çekim arkaları ve 2 dvd’lik koskoca bir arşiv yer alıyor. Hemen http://elmstreetlegacy.com, adlı adrese bir bakın derim.

Filmde bir süpermarketin, düş sırasında Freddy filmlerindeki ünlü kazan dairesine dönüştüğü geçiş sahnesini daha şimdiden eleştirmenler öve öve bitiremiyor. Yeni Freddy Krueger’ın makyajına imza atan Andrew Clement, filmde pizza suratlı denilebilecek bir Freddy’den çok, yanmış gerçek bir suratla çok korkutucu bir katil var iddiasında bulunuyor. Yanık kokan, çelik eldivenine usturalar geçirmiş bir Freddy ile, nerede uyuduğunuzu bilen ürkütücü bir katil yeni kabuslar yaratıyor. Filmin sloganı şahane:asla uyuma…

Yorum Yaz